Alergie a intolerancie u psov a mačiek
Pridané 23.8.2022 03:57:19 Počet zobrazení 1921
Milí chovatelia, pripravili sme si pre vás podrobnejší článok, o možnej alergii a intolerancii u psov a mačiek. Alergia a intolerancia na rozličné zložky v potrave, je dnes veľmi bežná nie len u ľudí, ale rovnako aj u zvierat. Dôvodom tohto častého ochorenia, je práve oslabený imunitný systém. Budúcnosť nám priniesla vynikajúce možnosti a vysoký štandard hygieny a sterility, no zároveň nám aj práve toto spôsobilo oslabenie imunitného systému. Niet sa čomu diviť, prečo sa na nás nalepí akékoľvek ochorenie. Alergia a intolerancia, je teda ochorenie spôsobené slabým imunitným systémom, ale ako k tomu dochádza?
Alergické ochorenia nastupujú na scénu v čase, keď náš imunitný systém reaguje na nechcené podnety zvonka prehnane a keď už nemá čo likvidovať. Jeho neprimeraná reakcia začne spôsobovať zápal na tkanivách, či orgánoch. V jednoduchosti sa ochrana mení na škodcu. Tento proces sa deje rovnako aj u zvierat.
Asi v tejto chvíli rozumiete tomu, prečo je tak veľmi dôležité, aby každý chovateľ poznal základné rozdiely medzi alergiou a intoleranciou, no rovnako aj podrobnosti ohľadom tejto témy. Správnym zareagovaním môžete svoje zvieratko zachrániť od akútnej alergie, či objaviť včas intoleranciu, ktorá by mohla zvieraťu spôsobiť vekom vážne zdravotné problémy.
Základný rozdiel medzi alergiou a intoleranciou:
ALERGIA - alergiu spoznáte pomerne veľmi rýchlo. Po požití granúl, kapsičky, maškrty alebo akéhokoľvek druhu potravy, na ktorého niektorú zložku je váš psík alergický, nastúpi okamžitá reakcia. Či už je to opuch, svrbenie kože, vyrážky alebo aj dýchacie problémy.
INTOLERANCIA – intolerancia, nie je tak rýchla reakcia na potravinu. Má oneskorený nástup a vyznačuje sa najmä dlhodobými ťažkosťami. Najčastejšie ťažkosti, spôsobené intoleranciou na potravinu sú napríklad: tráviace problémy, teda nafukovanie a plynatosť, hnačka alebo zvracanie.
Ako sa zachovať v prípade, že váš psík ma akútnu alergickú reakciu?
Pokiaľ sa takáto situácia stane nečakane a vy pri sebe nemáte adrenalínovú injekciu, najlepšie je vyhľadať doma akýkoľvek liek proti alergii. Napríklad: Zodac, Dithiaden, Pyridoxin, Omarit, Flonidan alebo ďalšie... Pokiaľ neviete, aký liek môžete svojmu zvieraťu podať, zavolajte na NON STOP zvieraciu pohotovosť, kde vám podľa váhy, veku a zdravotného stavu vášho zvieraťa, presne povedia, aký liek a v akom množstve môžete použiť. V prípade, že máte možnosť navštíviť veterinára ihneď urobte to! V tomto prípade naozaj nie je načo čakať, vášmu zvieratku by sa v priebehu niekoľkých desiatok minút mohol stav iba zhoršovať.
Čo robiť v prípade, že máte podozrenie na potravinovú intoleranciu u vášho zvieraťa?
Väčšinou k takému podozreniu dospejete po tom, čo si začnete všímať dlhodobé prejavy intolerancie, ako sú tráviace problémy, nafukovanie, hnačka alebo zvracanie. Možno ste boli dokonca takí pozorní, že ste si všimli, po ktorej potravine alebo krmive sa to deje. Toto ja asi najťažšia časť, nikdy sa vám úplne presne nepodarí zistiť, z čoho má zvieratko ťažkosti, pokiaľ nepôjdete vyslovene na špeciálne krvné testy, ktoré pomôžu objektívne zhodnotiť, s ktorými zložkami potravy alebo krmiva môže mať zviera problém. Výsledky týchto testov vám presnejšie vysvetlí veterinár, alebo laboratórium, ktoré testy spracovalo. Dajte si však pozor najmä na hodnoty pri rôznych potravinách, niektoré hodnoty znamenajú toleranciu, ktorá je v norme a teda zviera môže tieto potraviny konzumovať a niektoré zase znamenajú že to v norme už nie je. Zriedka kedy sa stane, že v týchto testoch, získate čisto nulové hodnoty. Detailnejšie vám ale o výsledkoch povie naozaj váš veterinár. Ďalšia cesta, ktorou sa uberajú najmä majitelia zvierat, ktorí kŕmia napríklad BARF stravou, je možnosť eliminačnej diéty. Vtedy skúšajú kŕmiť najskôr jedným druhom mäsa a po dobrej odozve pridávajú ďalšie druhy mäsa, rovnaký postup je opakovaný aj s prílohami. Rovnaký postup eliminačnej diéty sa volí aj pri zmene granúl. V tomto prípade sa volia monoproteínové granule, ktoré obsahujú iba jeden druh mäsa. Tieto granule celkovo znižujú riziko potravinových intolerancií a alergií. Navyše majú vysokú chutnosť. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, je potrebné celý tento proces prebrať s vaším veterinárom.
Zistili vášmu zvieratku alergiu alebo intoleranciu, čo teraz?
V tomto prípade vám veterinár povie, aké kroky budú nasledovať. Obvykle, sa ale pre zviera volí hypoalergénne krmivo, ktoré neobsahuje kritické zložky. Pri takomto krmive, je tiež dôležité vedieť, že vášmu psíkovi nemusí sadnúť. Krmivo by sa malo skúšať minimálne jeden mesiac, pretože takto dlho môže trvať, kým odznejú predchádzajúce symptómy, z predošlého krmiva. Hypoalergénne krmivo, či už pre psy alebo mačky nájdete aj priamo v našom e-shope
https://www.gazoo.sk/c/krmiva/krmivo-psy/granule/bezobilninove
https://www.gazoo.sk/c/krmiva/krmivo-macky/granule/bezobilninove
Čo sa týka mäsa, poznáme zopár druhov, ktoré sú znášané najlepšie: jahňacie, králičie, morčacie a losos. V extrémnych prípadoch alergie sú na trhu k dispozícii aj krmivá, ktoré používajú málo využívané zvieracie proteíny, ako napríklad sob, či dokonca pštros a niekoľko ďalších, na ktoré sú domáce zvieratá málokedy alergické. Potom tu však máme aj ojedinelé prípady psov, ktorí sú alergickí takmer na všetky druhy mäsa. Pre takýchto psíkov existujú granule s hmyzom, či dokonca vegetariánske granule. Po tomto druhu krmiva, však odporúčame siahnuť až v poslednom prípade, pretože mäso je len veľmi ťažko nahraditeľnou zložkou krmiva. Pokiaľ vyberáte stravu pre zviera, ktoré trpí intoleranciou, buďte obzvlášť opatrní! Vyberajte len kvalitné krmivá a zmesi, ktoré obsahujú čistý podiel mäsa.
Aké sú najčastejšie zložky potravy, ktoré podliehajú intelorancii a alergii u zvierat?
Paradoxne sú najčastejšími alergénmi práve najpoužívanejšie zložky krmiva. Z mäsa sú to práve kuracie mäso a hovädzie mäso. Ďalšie problematické suroviny sú vajcia, sója, pšenica, kukurica a mliečne výrobky.
Dá sa potravinová intolerancia vyliečiť ?
V tomto prípade sa nedá jednoznačne odpovedať. Najideálnejším spôsobom liečby potravinovej intolerancie, je vyhnutie sa problematickému alergénu. Pokojne môže veterinár, ale predpísať pre zviera aj lieky. Na nejaký čas je teda určite najefektívnejšie, vyradenie z krmiva problematickej zložky. Časom keď sa trávenie vášho zvieratka dá do poriadku, môžete skúsiť opäť primiešavať problematické zložky do krmiva a následne zvieratko dať opätovne pretestovať, aby ste zistili, či intolerancia pretrváva.
Ako predchádzať alergii a intolerancii?
Základom prevencie proti alergii a intolerancii je v prvom rade kvalitná a vyvážená strava. Pôvod začína u matky a končí u šteňaťa, v prípade dojčiacich fen a šteniatok je naozaj potrebné dať si záležať na strave. Jedným z vedľajších preventívnych opatrení, môže byť aj redukcia nepovoleného množenia zvierat. Každé zviera by pred párením malo absolvovať špeciálne vyšetrenie, ktoré môže predpovedať stav budúceho vrhu.
Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli objasniť bližšie tému alergie a intolerancie u zvierat. Tento článok je informatívneho charakteru a preto v prípade akýchkoľvek otázok, v rámci tejto problematiky, kontaktujte svojho ošetrujúceho veterinára, ktorý určí nasledujúci postup.
Ďakujeme za prečítanie, váš tím Gazoo www.gazoo.sk
Nový komentár