Menu

Začíname s chovom sliepok

Pridané 8.5.2024 00:00:00 Počet zobrazení 2404

Každý, kto má rád vajíčka ako súčasť svojho jedálnička určite uprednostňuje tie z domáceho chovu. Ak nad chovom sliepok rozmýšľate za účelom vlastných vajec, pokračujte v čítaní, kde sa dozviete odpovede na základné otázky okolo ich chovu, aby mali tie Vaše sliepky všetko čo potrebujú (okrem Vašej lásky).

Začíname s chovom sliepok

 

 

 

 

1. Koľko sliepok mám chovať?

2. Aké vybavenie je potrebné na chov sliepok?

3. Priestor, koľko ho potrebujú?

4. Čo obnáša každodenná starostlivosť o sliepky.

5. Krmivo, čo všetko sliepky žerú?

6. Aké plemená sliepok sú pre mňa ako začiatočníka vhodné?

7. Musia mať moje sliepky aj kohúta?

8. Je potrebné sliepky na zimu zatvárať?

9. Ako spoznám, že mám choré sliepky?

10. Kde a za koľko si viem sliepky kúpiť?

 

Koľko sliepok mám chovať?

Podľa plemena sliepky, ktoré si zabezpečíte, sliepka znáša jedno vajíčko za 1-2 dni. Bežne chované plemená znášajú 160-220 vajec ročne, nosné hybridy majú uvádzané až 330 vajec ročne, samozrejme pri ideálnych podmienkach.

Podľa starších údajov štatistického úradu, je priemerná spotreba 224 vajec na osobu ročne. To by pri 4-člennej rodina znamenalo 2-3 vajcia denne. Pokiaľ by sme chceli pokryť túto potrebu vlastným chovom, potrebujete 3 až 4 sliepky, ak chceme mať radšej o vajíčko viac ako menej, tak ideálne 5 kusov.

V prípade, že vajíčka máte radi ako my, ste obmedzovaný počtom sliepok len vo veľkosti priestoru, ktorý máte pre ne vyhradený a v odhodlaní, koľko ich naozaj chcete obhospodarovať. Prebytočné vajíčka, čo nestíhate skonzumovať, viete darovať rodine, blízkym či susedom na dobré vzťahy.

 

Sliepka v kuríneAké vybavenie je potrebné na chov sliepok?

Než si prinesiete prvé sliepky domov, pripravte všetko potrebné na ich pobyt u Vás.

- Jedna z najdôležitejších vecí je kurín pre sliepky. Sliepky potrebujú suché miesto, kam sa vedia skryť. Kurín musí byť suchý a bez prievanu. Sliepky využívajú kurín nielen na spánok v noci, ale aj ako prípadnú skrýšu pred nepriaznivým počasím

- Podstielka v kuríne – piesok, slama či hobliny. Podstielka zabezpečuje sucho a komfort vašim sliepkam.

- Kvalitné krmivo pre sliepky. Aj vďaka správnemu kŕmenie budú Vaše sliepky zdravé, čo je základ vysokej znášky.

- Zásobník na krmivo a vodu. Krmivo je vhodné umiestňovať v krmítku, aby ostalo čo najdlhšie neznečistené. Sliepky sú predsa len zvieratá a dokážu si krmivo nahádzané po zemi priam okamžite znečistiť. Čistá čerstvá voda je pri chove sliepok samozrejme nutnosťou.

- Znáškové hniezda. Nosnice znášajú vajcia zvyčajne na tmavšie, kľudné, skryté miesta a chcú mať pri znášaní kľud. Znáškové hniezda takéto miesta nahrádzajú a sú obľúbené sliepkami. Občas sa samozrejme stane, najmä pri začiatku, než si sliepky zvyknú, že nájdete vajíčko len tak na zemi. Hlavne pri veľkom výbehu sa niekedy stávate z chovateľa pátračom pri hľadaní vajíčok vo výbehu.

- Oplotený pozemok, sieť či pri menších kŕdľoch kompletne uzavretú voliéru. Určite nechcete naháňať svoje sliepky po celej dedine.

- Menej podstatné, no určite užitočné je zaobstarať si prepravný box na hydinu. Zíde sa Vám nielen pri nákupe Vašich nových sliepok, ale napríklad aj pri potrebe odniesť sliepku k veterinárovi pri nejakom probléme.

 

Sieť pre hydinuPriestor, koľko ho potrebujú?

Iba menší počet chovateľov má veľké hospodárstvo a možnosť výbehov vo veľkosti pastvín či lúk, preto je na mieste otázka, koľko priestoru vlastne sliepka potrebuje? Tento údaj je závislý na viacerých faktoroch, ako je množstvo chovaných sliepok, veľkosť sliepok či ich plemeno a charakter.
Udávané minimum pre jednu sliepku v domácom chove je 1,5 x 1,5m, čiže niečo vyše 2 m2. Toto je však len nevyhnutné minimum na život a určite, ak sú možnosti, riešte väčší priestor.

Na internete nájdete rôzne hodnoty ideálnych hodnôt, ako veľký výbeh majú mať sliepky, od 10 m2 na jednu sliepku až po 25-30 m2 na sliepku. Sliepky uvítajú každý meter štvorcový navyše, pretože čim väčší výbeh, tým viac možností zeleného krmiva (trávy a rastlín), ako aj hmyzu žijúceho v ňom.
Najvýstižnejší bude asi údaj – čo najväčší. Naopak, malý priestor môže mať za následok aj zníženie znášky u sliepok.

TIP: Výbeh viete dočasne zväčšiť v rámci svojho pozemku sieťou pre hydinu, ktorú viete posúvať podľa potrieb.

 

Čo obnáša každodenná starostlivosť o sliepky.

Chov sliepok nie je len radosť zo zberu vajíčok, ale sú to aj povinnosti okolo starostlivosti o sliepky.

- Každý večer zatvárať a každé ráno otvárať kurín. Pokiaľ nie sú sliepky umiestnené v uzatvorenej voliére s malými okami proti škodcom, je nutné ich v rámci bezpečnosti zatvárať na noc. V noci chodia predátori ako napríklad kuna, ktorých prácu ráno určite nájsť v kuríne nechcete. Túto starosť si viete prípadne uľahčiť automatickými dvierkami.

- Pravidelné čistenie a hygiena kurína. Podľa veľkosti kurína a počtu chovaných nosníc, musíte rátať minimálne na týždennej báze s čistením kurína, tj. vyzametať, vyčistiť, obnoviť podstielku ak treba

- Každý deň nasypať krmivo, aby mali sliepky čo jesť, dať čerstvú vodu (hlavne v letných horúcich dňoch je dôležité meniť každý deň)

- Pozorovať svoje sliepky. Áno, znie to možno trošku zvláštne, ale pozorovaním svojho kŕdľa viete predísť zbytočným komplikáciám a prípadným stratám. Vďaka pozorovaniu svojich sliepok viete včas odhaliť prípadné netypické správanie sa sliepky ako napríklad polihovanie, apatia a podobne a včas zasiahnuť proti prípadnej chorobe či parazitom.

 

Bocus nosnice granulovanéKrmivo, čo všetko sliepky žerú?

Drobný chovatelia majú rôzne spôsoby chovu, no najdôležitejšie na chove sliepok je kvalitné a výživné krmivo, výbeh a slniečko.

Krmivo je veľmi dôležité a preto sa nie vždy oplatí kŕmiť lacno, pretože šetrenie na kvalitnom krmive spôsobuje veľakrát nižšiu znášku či predlžovanie obdobia preperovania a oddychu, kedy sliepky vajíčka neznášajú skoro vôbec až vôbec.

Preto je za nás najideálnejšia voľba v rámci kŕmenia kompletná kŕmna zmes (ľudovo zmeska) a veľký trávnatý výbeh, kde si sliepočky nájdu ako zelené, tak aj hmyz. Zmeska obsahuje len a len komponenty rovnakej kvality, ako si kúpite aj Vy na ktoromkoľvek družstve, iba sú namiešané v takom pomere, aby zloženie krmiva čo najlepšie vyhovovalo potrebám nosníc a tie mali dostatok energie na čo najvyššiu tvorbu vajíčok a vysokú znášku v rámci možností daného plemena.

TIP: žiadna z bežne predávaných zmesí (a to sa týka aj ostatným nielen pre hydinu) neobsahuje žiadne liečivá ani hormóny)

Mimo kompletných kŕmnych zmesí je sliepka všežravec a doslova zožerie takmer všetko, preto chovatelia nechávajú sliepkam prístup do kompostu, či im priamo do výbehu dávajú zvyšky ľudskej stravy či odpad z kuchyne. V prípade takéhoto kŕmenia sa odporúča pridávať sliepkam do stravy vitamíny a minerály.

V prípade, že sliepky chováte v uzavretej voliére, je vhodné čo najčastejšie, najlepšie každý deň, dať sliepkam natrhanej trávy – zeleného.

Sliepky môžu žrať:

- pšenica, kukurica, slnečnica, semená rastlín (proso a pod.)

- zvyšky zo zeleniny, ako sú šalátové listy, mrkvová vňať či oškrabané zvyšky, zemiakové šupky a zemiaky

- ryža, starý chlieb (s chlebom pozor na prekrmovanie, okrem priberania môže zvieratá z chleba nadúvať), jogurt, tvaroh, varené aj surové vajíčka, bobuľové ovocie, zvyšky z jabĺk

Neodporúča sa dávať sliepkam:

- plesnivé alebo pokazené potraviny (sliepkam môžu spôsobiť problémy ako rôzne tráviace ťažkosti či znižovať imunitu sliepok a tie môžu ochorieť)

- príliš jednostranná strava, napríklad príliš veľa chleba (sladké pečivo s obsahom lekvárov a iných sladkých vecí by hydina nemala žrať vôbec)

- opatrne s veľkým množstvom čerstvého ovocia či niektorých druhov zeleniny ako napríklad kapusta, spôsobuje hnačky / riziko hnačky

 

Aké plemená sliepok sú pre mňa ako začiatočníka vhodné?

Sliepok, nosivých či mäsových typov, existuje veľké množstvo plemien, z ktorých niektoré sú vhodnejšie pre začiatočníkov ako iné.

V prípade, že plánujete chovať len kvôli vajíčkam a na výzore sliepok Vám nezáleží, sú pre Vás určite vhodné znáškové hybridy šľachtené presne za týmto účelom. Tie vznikajú presným krížením za účelom zvyšovania konkrétnych vlastností. Sú to pekné sliepky, no bežné a výstavy s nimi asi nebudete vyhrávať, no na chov nie sú moc náročné a majú vysokú znášku. Treba však rátať, že šľachtenie má aj svoje negatíva a to hlavne tie, že nosivý hybrid má najproduktívnejšie obdobie do 1,5 roka, maximálne do 2 rokov a potom znáška celkom rýchlo klesá. Veľa chovateľov tak mení sliepky každé 2 až 3 roky, aby udržali vysokú znášku nimi chovaných sliepok. Medzi znáškové hybridy patria napríklad sliepky s označením Isabrown či Dominant.

Takéto nosivé hybridy sú bežne ponúkané pre chov v domácich podmienkach a u zákazníkov bežne chované, ale pokiaľ vám nejde len o maximalizáciu znášky, je oveľa vhodnejšie si pre domáci chov zvoliť niektoré čistokrvné plemeno hydiny.

Z čistokrvných plemien sa odporúčajú na chov začiatočníkom plemená ako sú Plymutka, Leghorn, v prípade, že chcete niečo výzorovo zaujímavejšie, môžete siahnuť na obľúbené Hodvábničky.

TIP: Pokiaľ Vám nevadia menšie sliepky a menšie vajíčka, viem z vlastných skúseností odporučiť aj Milferky, krásne farebné sliepočky s priemernou znáškou, ktoré sa radia medzi okrasnú hydinu.

 

Kohút v kŕdliMusia mať moje sliepky aj kohúta?

Kohút neodmyselne patrí ku kŕdľu sliepok, no je pri chove na vajíčka nutný?

Odpoveď je – NIE. Kohút nie je nevyhnutnou časťou kŕdľa, no je pre kŕdeľ určite prínosom.

Sliepky budú znášať vajíčka s kohútom aj bez neho. Vajíčka sa v sliepke tvoria neustále bez prestávky, mimo preperovania a oddychovej fázy. Takže v prípade, že máte sliepočky len na vajíčka, neplánujete liahnuť a ani kohúta nechcete, nemusíte si ho zaobstarať. V takom prípade väčšinou jedna sliepka zaberie miesto kohúta, stane sa hlavnou „matriarchou" a bude dávať na Váš kŕdeľ pozor, mať hlavné slovo a robiť poriadky. V takomto prípade sa dokonca môže stať, že sliepka začne skákať na sliepky ako to robí kohút. Nenahradí kohúta úplne, no fungovať to samozrejme bude.

V prípade, že kohúta chcete a máte možnosť ho ku kŕdľu priradiť, spravte to. Kohút je hlavný vodca kŕdľa, chráni sliepky, robí poriadky, rozháňa hádky, drží celkový poriadok. Na internete v rôznych videách nájdete dokonca záznamy, ako kohút ochránil svoje sliepky pred dravým vtákom či líškou alebo psom. Kohút pritom dohliada na sociálny poriadok v kŕdli, zvoláva sliepky k potrave, ako aj k ukladaniu sa k spánku.

 

Je potrebné sliepky na zimu zatvárať?

Opäť je odpoveď na túto často kladenú otázku NIE. Sliepky netreba na zimu zatvárať do uzavretých priestorov.

Sliepky pred zimou preperujú a chystajú sa na zimu vytváraním tukových zásob. Takto pripravená sliepka nemá problém byť v zime vonku tak ako v iné ročné obdobia. Slepačie beháky sú prispôsobené zime a od nôh sliepka neprechladne ani v snehu. Zároveň si v snehu bude naďalej vyhrabávať zelené a prípadný hmyz.

V zime je dôležité, aby sa mali sliepky kam schovať pred nepriazňami počasia a aby bolo v kuríne sucho a bezvetrie. Nech si majú kde v kľude oddýchnuť.

Rovnako v zime spotrebujú o niečo viac krmiva, keďže energiu z krmiva využívajú v zime v prvom rade na zohriatie organizmu a až následne potom na tvorbu vajec. Preto je potrebné kvôli udržateľnosti znášky na zimu mierne zvýšiť dávku krmiva pre sliepky.

V zime sa štandardne znižuje znáška aj kvôli skrátenému času svetla. Sliepky potrebujú na maximalizáciu znášky až 16 hodín svetla. V rámci kratších zimných dní viete sliepkam predĺžiť deň umelým osvetľovaním kurína.

 

Ako spoznám, že mám choré sliepky?

Apatia, nechutenstvo, znížená až nulová znáška vajec, hnačky, špinavé okolie zadku, chudnutie ... toto všetko a ešte viac môže znamenať, že s vašimi sliepkami nie je všetko v poriadku. Niektoré choroby sa dajú určiť jednoduchšie, iné sa zase nezaobídu bez vyšetrenia veterinárom či laboratórnych testov.

TIP: Skôr, ako sa obrátite na veterinára, skúste mu najprv zavolať, či má skúsenosti aj s hydinou, nakoľko nie každý veterinár lieči aj hospodárske zvieratá.

Medzi najčastejšie choroby sliepok, s ktorými sa bežný chovateľ stretne patria:

- napadnutie parazitmi (vonkajšie parazity ako vši či čmelík, alebo vnútorné ako napríklad červy), prejaví sa znížením znášky či nevôľou sliepok chodiť do kurína

- kokcidióza – ochorenie vyvolávané parazity rodu Eimeria, napádajú predovšetkým tráviaci trakt sliepok, sliepka chudne, stáva sa apatická

- hydinová nádcha – bakteriálne ochorenie s príznakmi ako je kýchanie, sípavé dýchanie či výtok z očí

- Markova choroba – vírusové ochorenie prevažne mladých kurčiat do 20 týždňa, prejavujúca sa rastom nádorov na tele

Existuje mnoho ďalších chorôb, z ktorých spomenieme napríklad slepačie kiahne, salmonelóza, bronchitída či tuberkulóza.

V prípade, že chovateľ nedokáže zo skúseností určiť chorobu, ktorá trápi jeho sliepky, je potrebné čo najrýchlejšie vyhľadať veterinára na pomoc. Veľmi pomáha využiť ako medzi prvými koprológiu, z ktorej sa dá určiť či vylúčiť viacero chorôb, v prípade úmrtia sliepky veľmi pomáha aj pitva zvieraťa za účelom určenia príčiny smrti a prípadnej choroby.

Riziko chorôb výrazne znižujete správnou starostlivosťou o svoje zvieratá. Prvoradá je hygiena prostredia a správna výživa sliepok. Kurín a prostredie, v ktorom sa sliepky zdržujú je potrebné pravidelne čistiť a raz za čas dezinfikovať kvôli čistote a likvidácií prípadných plesní či baktérií. Správne kŕmená sliepka má dobrú a vysokú imunitu, preto netreba zanedbávať pestrosť stravy a prísun vitamínov či minerálov.

TIP: Sledovať chovateľské skupiny na sociálnych sieťach Vás dokáže lepšie pripraviť na chov či prípadné choroby. Ľudia denne preberajú rôzne témy okolo chovateľstva vrátane chorôb, ich príznaky či liečenie.

 

Kde a za koľko si viem sliepky kúpiť?

No a nakoniec, keď ste už nielen presvedčený, že chcete sliepky chovať, ale ste aj na chov pripravený, prichádza otázka, kde a za koľko si tie Vaše sliepočky máte kúpiť.

Možností je samozrejme viacero, od fariem špecializujúcich sa na liahnutie a predaj hydiny, cez lokálnych chovateľov pôsobiacich napríklad vo zväzoch chovateľov, rôznych zvieracích búrz a výstav organizovaných priebežne po celom Slovensku na pravidelnej báze až po inzeráty na rôznych inzertných portáloch či sociálnych sieťach.

Nákup hydiny cez registrovanú hydinovú farmu by mal byť jeden z najbezpečnejších, nakoľko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami a overenými spôsobmi chovu. Na takýchto farmách však zväčša kúpite nosivé či mäsové hybridy a ťažko tam budete hľadať špeciálne plemená sliepok. Tie naopak veľakrát nájdete na rôznych chovateľských výstavách a burzách, kam chodia predávať malochovatelia zo širšieho okolia, zväčša patriacich aj do chovateľských zväzov, čo je aj záruka čistoty plemena.

Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať cez inzeráty či sociálne siete, buďte trochu obozretný a pri kúpe sliepok je dobrý osobný odber a obzrieť si podmienky, v akých predávajúci sliepky chová a drží. Skontrolovať si, či nie sú napadnuté vonkajšími parazitmi, aby ste si do chovu nezavliekli rovno aj nejaký problém.

TIP: Pozor na priekupníkov vyradených sliepok z veľkochovov. Takéto sliepky sú zväčša vypelichané, majú ovisnutý hrebienok a vyzerajú tak povediac „horšie". Veľakrát sú lacnejšie ako bežne predávané sliepky a predajcovia chcú obchod uskutočniť čo najrýchlejšie, aby ste si ich nestihli ani skontrolovať skôr, ako odídu. Tieto sliepky sa potom dávajú dokopy niekoľko týždňov až mesiacov, kým vôbec znesú prvé vajíčko, kvôli zmenám ako je zmena prostredia a zmena krmiva. Bývajú to nosivé hybridy po prvom období znášky v preperovaní, kedy im znáška už klesá.

A cena, za akú sliepočky kúpite? Tá býva rôzna, závislá od typu sliepky, veku sliepky či plemena, aké kupujete.

Nosivé hybridy z hydinových fariem sa aktuálne (2024) predávajú v závislosti od veku sliepky v cenách od 6€ až po 11€, kuriatka na odchov sme na stránkach fariem aktuálne nenašli.

V závislosti od plemena a regiónu sa ceny za mladú sliepku pred znáškou môžu veľmi líšiť. Nákupná cena bežne chovaných plemien sa spravidla pohybuje medzi 10€ až 15€ (rok 2024). Na internete sa cena rôznych kuriatok pohybuje väčšinou v rozmedzí 3-5€

Adresy registrovaných chovateľov sliepok vo Vašom okolí by ste mali nájsť na regionálnych stránkach chovateľov alebo na stránke szch.sk (Slovenský zväz chovateľov) v sekcii „Kluby chovateľov hydiny".

 

Ďakujeme, za prečítanie a prajeme veľa úspechov pri chove sliepok.

Váš tím Gazoo, www.gazoo.sk

Diskusia

(0 komentárov)

Potrebujete pomôcť s výberom?

Radi Vám poradíme:

Pridajte sa k nám:

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Nákupný košík