Obilniny v krmivách pre psov
Pridané 3.4.2023 13:40:52 Počet zobrazení 691
Obilniny v krmivách sú často debatovaná téma. Prečo o nich vedieť viac a ako našim psím maznáčikom prospievajú? Mnoho výživárov nedá na obilniny dopustiť a vy si môžete prečítať, prečo ich z jedálnička nevypustiť. Pes sacharidy potrebuje
Psy potrebujú vo svojom jedálničku zdroj energie, ktorá sa im dodáva vo forme sacharidov. Psy sacharidy získajú práve z obilnín, pričom v kompletnom krmive pre psov sa v priemere nachádza ich obsah medzi 30 – 70 %. A prečo sú pre psa také dôležité? Sacharidy zaisťujú psovi dostatok energie na športové aktivity, hranie či vychádzky.
Pes ako zviera nie je čistý mäsožravec, ako napríklad mačky. Preto dokážu niektoré sacharidy meniť na jednoduché cukry s ľahkou absorbciou do organizmu a meniť ich na energiu.
Glukóza je z nich najdôležitejšia
Glukóza je zo všetkých sacharidov najdôležitejšia. Je totiž nielen vhodným zdrojom energie pre väčšinu telových buniek ale telo využíva glukózu aj na správnu funkciu nervovej sústavy a činnosť mozgu.
Obilniny prevládajú, prečo?
V krmivách sa stretnete s viacerými druhmi obilnín. Medzi najpoužívanejšie patria pšenica, kukurica, ryža, jačmeň a ovos.
V obilninách sa nachádza vláknina, ktorá psa nielen zasýti, ale pomáha aj pri trávení. Rovnako zlepšuje kontrolu hladiny sacharidov v krvi a k tomu navyše udržuje tie správne bakteriálne kultúry v hrubom čreve. Medzi posledné benefity vlákniny patrí aj malá pomoc v boji proti obezite zvieraťa.
Po granuliach sa oblizne a bruško si poradí
Aby pes obilniny v krmive strávil lepšie, je dobré pri výrobe celé zrná rozomlieť na menšie čiastočky, premiešať ich so zvyškom surovín a potom tepelne upraviť. Najčastejšie sa granule pre psov upravujú tepelne, a to extrudovaním – vytláčaním surovín pomocou teploty a tlaku cez potrebnú matricu, kde vzniká konečný tvar granúl. Vďaka teplu dochádza pri tomto procese k rozštiepeniu molekúl sacharidov čím dochádza k lepšiemu využitiu sacharidov v organizme psa.
Krmivá bez obilnín?
Veľa ľudí zastáva názor, že by sa mali obilniny z jedálnička psa vylúčiť. Tento názor obhajujú tým, že pes je mäsožravec a nedokáže sacharidy využiť v plnej miere. Vedecké výskumy ale preukázali, že pes nie je čisto mäsožravec, a že obilniny v krmive dokáže využiť oveľa lepšie, ako napríklad jeho predchodca vlk. K tomu majú obilniny vysokú výživovú hodnotu a preto nie je vhodné obilniny úplne zo psieho jedálnička vylúčiť.
Iný prípad je samozrejme ten, pokiaľ má pes potravinovú alergiu. V prípade, že psovi vadí lepok a iné zložky potravy, je vhodné zvoliť také krmivo, ktoré obilniny neobsahuje. Takéto bezobilninové krmivá sa nazývajú aj grain free. V takýchto krmivách sa potom namiesto obilnín používajú najčastejšie zemiaky a strukoviny. Avšak tu treba dávať pozor, niektoré krmivá s vyšším obsahom strukovín môžu Vášmu psovi spôsobovať menšie tráviace ťažkosti a spôsobovať vyššiu plynatosť.
Každý pes je iný a preto z hľadiska výživy bude mať iné nároky. To, čo sadlo psovi Vášho priateľa či suseda, nemusí byť rovnako ideálne aj pre toho vášho. Preto treba prizerať hlavne na potreby Vášho psa a krmivo tomu prispôsobiť.
Pes a mačka spolu z jednej misky ....
Mačka je na rozdiel od psa striktný mäsožravec a potrebuje v krmive veľa bielkovín a tukov. Pokiaľ má veľký príjem sacharidov, môže trpieť hnačkami a nadúvaním. Najčastejšie sa obsah sacharidov v kompletných krmivách pre mačku pohybuje v rozmedzí 20–40 %.
Preto dávajte pozor, keď vlastníte aj mačku, aj psa, aby ste mali ich kŕmenie pod kontrolou. Predsa nechceme, aby mal jeden či druhý zbytočné problémy.
Nový komentár