Blog o zvieratách

Preventívne opatrenia proti zavlečeniu SLAK-u do Vášho chovu
Slintačka a krívačka (FMD - Foot-and-Mouth Disease) je vysoko nákazlivé ochorenie hospodárskych zvierat, ktoré môže mať pri vypuknutí epidémie devastujúce ekonomické následky. Pre všetkých chovateľov, ktorí chovajú vnímavé zvieratá, je kľúčové zaviesť účinné preventívne opatrenia na ochranu svojich fariem pred zavlečením tejto choroby.

Dezinfekčný prostriedok Virkon S dokáže zničiť vírus slintačky a krívačky
Dezinfekcia Virkon S od spoločnosti LANXESS si získala pozornosť v súvislosti s intenzívnym úsilím kórejskej vlády obmedziť rýchlosť a rozsah nedávneho šírenia slintačky a krívačky. Je dokázané, že Virkon S ničí vírus slintačky a krívačky len za 30 sekúnd, čo z tohto dezinfekčného prostriedku určeného na použitie v chovoch zvierat robí účinné riešenie na včasnú prevenciu.

Kŕmne suroviny v kŕmení koňa, časť 2.
V druhej časti ohľadom kŕmnych surovín, používaných v rámci kŕmenia nielen koní si predstavíme kukuričné vločky, jačmenné vločky a jablkové výlisky. Všetky tieto tri suroviny určite pozná každý majiteľ koňa, minimálne zo zloženia rôznych müsli pre kone. Určite majú svoje pevné zastúpenie pri skladaní individuálnych kŕmnych plánov a preto si o nich povieme trošku viac.

Kŕmne suroviny v kŕmení koňa, časť 1.
V dnešnej dobe existujú rôzne moderné základné kŕmne suroviny pre kone, ktoré sa dajú zakúpiť v granulovanej forme - pelety. Do podoby granúl sa dá napríklad upraviť aj seno, pričom je táto forma praktická na skladovanie a šetrenie priestoru. Dávkovanie granulovaných surovín je jednoduchšie, nakoľko sa potrebné množstvo ľahšie odváži, prípadne sa použije odmerka. Taktiež sú odolné voči vlhkosti pričom si udržiavajú stále svoje výživové hodnoty.

Konopné výlisky
Konopné pokrutiny, alebo inak výlisky, sú vyrábané lisovaním z konopných semienok za studena, zostávajúcich po lisovaní oleja. Tento proces prebieha bežne pri teplote spracovania 45–48 °C.

Preperovanie - pravidelný a prirodzený proces výmeny peria u sliepok
Nosnice, ako aj iné vtáky, si raz ročne doprajú pauzu a preperia. Výmena peria je dôležitá a Vaše sliepky budú preperovať, či chceme, alebo nie. Zároveň si oddýchnu od znášania a pripravia sa na nasledujúce obdobie.

Zmeska pre nosnice – MÝTY A FAKTY
Chovatelia hydiny sa v otázke kŕmenia komerčne vyrábanými zmeskami rozdeľujú na dva tábory. Prvý, ktorý zmesky chápu ako pomoc, uľahčenie kŕmenia a zjednodušenie práce a druhý, ktorý zmesky odmietajú, či už z finančných dôvodov alebo kvôli predsudkom. Poďme si teda vysvetliť čo to vlastne tá zmeska je, výhody a nevýhody kŕmenia zmeskami pre nosnice, ozrejmiť niektoré mýty a fakty.

Začíname s chovom sliepok
Každý, kto má rád vajíčka ako súčasť svojho jedálnička určite uprednostňuje tie z domáceho chovu. Ak nad chovom sliepok rozmýšľate za účelom vlastných vajec, pokračujte v čítaní, kde sa dozviete odpovede na základné otázky okolo ich chovu, aby mali tie Vaše sliepky všetko čo potrebujú (okrem Vašej lásky).

Liahnutie hydiny, výber a uchovávanie násadových vajec
Pre začínajúcich chovateľov hydiny sú informácie o základných pravidlách manipulácie a uchovávania násadových vajec viac než užitočné. Každý chovateľ, ktorý chce hydinu aj rozmnožovať – liahnuť musí vedieť, ako správne prebieha celý proces od sliepky a znesenia vajíčka, cez skladovanie až po umiestnenie vajec do liahne. Vyliahnutie a vychovanie vlastných nosníc je totiž nielen lacnejšie, ale aj zaujímavejšie, ako ich kupovať a preto viacero chovateľov skúša liahnuť a odchovať si svoj kŕdeľ sliepok sám.

Krmivá pre hospodárske zvieratá Bocus
Pokiaľ ste chovateľom hospodárskych zvierat a chcete sa dozvedieť niečo bližšie o krmivách Bocus, tento článok bude pre vás plniť ten správny informatívny charakter. Kvalitné krmivá vyrábané v Českej republike s dlhoročnou tradíciou Vás určite v dobrom prekvapia.